Гортензія – квітка сімейства гортензіевих. Багаторічний напівчагарник з яйцевидним зубчатим листям. Квітки зібрані в зонтикоподібному суцвіття. Плід – багатонасінна коробочка. Вирощують гортензію як у садах, так і в кімнаті. Гортензія на зиму скидає листя, занурюючись у стан спокою, як би – відмирає. А за пишну, буйну красу цвітіння гортензія отримала народну назву “квітка – життя” з натяком на короткочасну радість буття.  Найбільш декоративний вигляд гортензія має в перший рік вирощування – рясне пишне цвітіння, рівномірний формений кущ. У наступні роки суцвіття дрібнішають, пагони подовжуються і викривляються, квітка втрачає декоративність. Тому культивування в квітникарстві гортензії вимагає щорічного вегетативного розмноження її – живцювання.Культивування гортензії відбувається в три етапи: літній зміст, період спокою, відновлення цвітіння – вигонка(і паралельно – живцювання).

 

Гортензія вологолюбна рослина, тому для неї готують наступний вологоємність субстрат: торф 2 частини (або перегній з торфом 1:1), листова земля 1 частина (можна замінити дернової), можна додати частину піску.

Цвітіння настає влітку, з квітня до середини серпня. Гортензія любить сонячні місця. Стимулюванням утворення нових суцвіть служать регулярні (1 раз на два тижні) підгодівлі аміачною селітрою і суперфосфатом. В кінці літа підгодівлі і поливи скорочують, вводячи поступово в стан спокою, і зводять нанівець “у вересні – жовтні. Знижують температуру навколишнього середовища до плюс 6 – 8 оС. При зниженні температури зупиняється процес закладку квіткових бутонів, обпадає листя. У цей час оголені пагони можна акуратно підрізати і помістити рослину до грудня – січня в темне прохолодне приміщення. Їй необхідно відпочити.

У грудні – січні рослину знову розміщують на добре освітлене місце, слідкуйте за плавним переходом температур – якщо вона знаходилася на зберіганні при 8 градсах, доведіть спочатку до 12, а за тим – до 18 – 20 оС. Відновіть полив.

При появі листя можна вносити повні мінеральні добрива, щоб пробудити цвітіння. Полийте одноразово слабким розчином перманганату калію. 

Чому гортензію “квітка-життя” звуть хамелеоном? Зазвичай суцвіття гортензій мають природну біле або рожеве забарвлення. Точніше, в ранній період розпускання суцвіття мають блідо-зелений колір, що змінюється за часом на білий або рожевий. Однак забарвлення цих квітів можна штучно змінити. Для цього слід поливати квітучу рослину алюмокалієвого галуном (5 – 10 грамів на 1 літр води) 2 рази на тиждень.

Білі суцвіття рідко змінюють забарвлення, так як не містять пігментів. А ось рожеві – під впливом квасців стають блакитними, темно-рожеві – бузковими, червоні – фіолетовими. Внесення сірчанокислого заліза або алюмінію викликає синє забарвлення. Викликати зміна фарбування можна за допомогою обприскування квітів розчином лимоннокислий алюмінію (50 гр на 1 літр води), 3 – 4 рази на тиждень з моменту появи бутонів.

Гортензія здатна цвісти в будь-який час року в кімнатних умовах, якщо квітникар зуміє порушити її природний біологічний цикл і створити сприятливі умови для вирощування замість літа взимку. Для цього можна штучним чином зрушити стан спокою, створити взимку необхідну температуру, гарне освітлення, полив і підгодівлю і можна очікувати її цвітіння. В саду гортензія любить півзатінковее місця, за винятком деяких солнцелюбивих сортів. Суцвіття гортензії, зрізані в період, коли вони тільки починають рожевіти, зберігають свою декоративність без води протягом усієї зими, як сухоцвіти.