Більшість видів гортензії призначені для вирощування в саду, у відкритому грунті, але види, чутливі до холоду, вирощують удома, у вазонах. Гідрангія — наукова назва гортензії. Гортензія кімнатна, звичайно, менша за свою садову родичку, але її квіти можуть бути більшими й гарнішими. Зазвичай рослина зацвітає ранньої весни, але сучасні технології вирощування дозволяють милуватись квітучими гортензіями майже увесь рік. Придбавши квітучий кущик у горщику, вдома його слід пересадити разом із землею у трохи більший вазон, додавши грунту для гортензій або азалій. Не можна садити її у перегній або суміш перегною з грунтом — рослина загине.

Кімнатна гортензія може мати до семи великих ефектних суцвіть, що над верхівковим листям пагонів. Але слід пам’ятати: що менше на рослині суцвіть, то більшими будуть квіти.

Місце розташування

Гортензія — тіньовитривала рослина. Добре ростиме як у світлих, так і напівзатінених місцях. Але найкраще поставити вазонок на східному або західному вікні.

Температура

Температура у приміщенні, де ростиме гортензія, не повинна перевищувати 20 градусів. Інакше рослина скине листя. Улітку гортензію треба винести на свіже повітря: балкон, веранду чи квітник.

Поливання

Гортензія дуже любить воду.  Тому, вирощуючи гортензію, про воду забувати не можна: через недостатнє поливання, пересушування в рослини сохне й опадає нижнє листя. До того ж під час росту гортензія випаровує багато води, від браку вологи швидко в’яне. Тому гортензію з весни до осені слід рясно поливати м’якою вистояною водою кімнатної температури. У період спокою рослину поливають рідко, не допускаючи пересихання земляної грудки. Часті поливання взимку можуть спричинити загнивання коренів.

Вологість повітря

При температурі більш як 16 градусів тепла рослину слід часто обприскувати, притім пильнувати, аби вода не потрапляла на квіти. Найкраще в період цвітіння горщик поставити на піддон із вологим гравієм.

Період спокою

На зиму гортензія скидає листя і переходить у період спокою, який триває 60 — 75 днів. Тому до лютого — березня рослину краще зберігати в сухому провітрюваному місці при температурі 6 — 8 градусів. Але наприкінці лютого гортензію слід перенести у світле і тепле місце.

Обрізування

Гарні й пишні квіти гортензія дасть у перший рік цвітіння. Згодом квіти ставатимуть дрібнішими, пагони довшими. У наступні роки пагони в неї трохи викривляються, а квіти та суцвіття зменшуються. Аби гортензія гарно квітла, потрібне правильне обрізування. Перший раз гортензію обрізують у період спокою задовго до розпускання бруньок. Далі слабкі тонкі пагони слід видалити повністю. Щоб мати гарний і правильно сформований кущ, рослину треба кожного року омолоджувати обрізуванням. Як будь-яку садову рослину, котру вирощують як кімнатну.

Підживлення

Після обрізування і до появи нових пагонів рослину не підживлюють. А ось після відростання листочків і появи перших бутонів гортензію кожні 2 тижні слід підживлювати сумішшю мінеральних добрив. Після цвітіння підживлення припиняють.

Пересаджування

Пересаджують гортензію щорічно навесні перед початком росту, використовуючи щоразу більший від попереднього горщик. Найкраще для пересаджування придбати в магазині готовий кислий субстрат, приміром, “Азалію”. Можна і самому приготувати земляну суміш із дернової, листяної, торф’яної землі та піску (2:1:1:0,5).

Розмноження

Гортензію розмножують поділом кущів, дітками, відводками, насінням. Але найчастіше — пагонами.

На замітку

  • Гортензії — незамінний матеріал для виготовлення сухих букетів. Квіти в таких букетах не обсипаються і не втрачають кольору.
  • Для сухих букетів найкраще використовувати ледь рожеві суцвіття. Зрізані квіти слід підвісити в кімнаті в тінистому місці суцвіттям донизу на два тижні.
  • Якщо гортензія ростиме в лужному грунті її квіти будуть рожевими, якщо в кислому — блакитними.

Як відрізнити “вуличну” гортензію від “кімнатної”?

  • У “кімнатної” листя і квіти великі, у “вуличної”—дрібніші.

Секрет обрізування

  • Що нижче обрізати пагони гортензії, то гарнішими й більшими квітами вона цвістиме.
  • Якщо обрізати на дві пари бруньок нижче від старого суцвіття — квітів буде багато, але вони будуть дрібнішими за попередні.
  • Якщо залишити дві пари бруньок на гілці — суцвіть буде менше, але вони будуть величезні.