Головна цінність цих квітів – їхня краса та оригінальність. Немає більш різноманітних квітів, ніж орхідєї. Вони схожі на жінок: такі ж різні і такі ж примхливі.

Більшість орхідей-епіфіти (рослини, що живуть на деревах). Але це не рослини-паразити. Дерева вони використовують лише як підпору й живляться лише тим, що осідає на корі цього дерева. Тому не випадково кімнатні орхідеї продають у субстраті з подрібненою сосновою корою.За спостереженням спеціалістів, найпопулярніший серед цих квтів в Україні фаленопсис – квіти його подібні до метеликів, рослина не примхлива, проста у догляді. Плюс цієї квітки ще й у тому, що вона не має яскраво вираженого періоду спокою. Після цвітіння однієї гілки рослина викидає другий цвітонос і може цвісти другий рік. У списку популярності присутні такі рослини, як цимбідіум, венерин черевичок, катлея, ванда, дендробіум, онцитіум.

Якщо за ними ретельно доглядати, вони довго будуть цвісти. А якщо  дозволити їм декілька місяців відпочити, о квіти з’являться  знову.

Під час цвітіння

Світло. Краще за все ставити рослину у світлому місці,  але не там,  де на неї будуть падати надто яскраві сонячні промені. Комфортно почуватимуться квіти насхідних, південно-східних вікнах. Якщо таких вікон немає, вони чудово почуватимуться й на вікнах з іншого боку, а за потреби їх слід притіняти за допомогою штор. Якщо у квартирі досить темно, варто додати рослині світла за допомогою люмініс центної лампи, яка не нагрівається.

Температура. Орхідеї добре ростуть у теплих кімнатах, та на ніч приміщення потрібно охолоджувати до температури 15-18 градусів. Рослину можна поставити на привідкрите вікно. Влітку вони можуть перебувати просто неба, але на час тривалих дощів їх потрібно прикрити.

Вологість. Горщик з орхідеєю ставлять на підставку, заповнену гравієм, який тостійно зволожують. Можна також розпилювати навколо рослини воду. Не рекомендують кропити орхідеї, коли вони цвітуть, – вода, що затримується у куточках листків, спричиняє грибкові захворювання.

Полив. Краще за все робити це вранці, інтенсивно, але тільки тоді, коли земля у горщику суха. Поливати квіти потрібно заздалегідь приготовленою водою, тобто охолодженою до кімнатної температури. Варто підкислити її соком лимона (3-4 краплі на 1 л води).

Більш ефективним поливом вважають занурення горщика з квіткою v воду на 2-3 хвилини.Після кожного поливу обов’язково потрібно зливати воду з піддона. Коріння орхідеї не повинно бути у воді, оскільки це може призвести до його загнивання. Раз на місяць квіти корисно мити під душем.

Підживлення. Орхідеї потрібно підживляти дза рази на місяць спеціальним добривом для орхідей. Якщо листки стають темно-зеленими, це означає, що рослику надто інтенсивно підживляли й потрібно зменшити дозу.

Період відпочинку. Коли квітка відцвіте, її потрібно сполоснути сильним струменем води, щоб забрати з грунту залишки добрив. Після цього перенести рослину у більш прохолодне місце, наприклад, до відчиненого вікна, де температура вдень не вища за 18 градусів, а вночі не падає нижче 12 градусів. Припиняють підживляті й  поливають рідше, але стежать, щоб листя й  пагони не почали в’янути. Листків, що старіють не обривають, поки не пожовтіють. Через 6-8тижнів “відпочинку” знову починають поливати і підживляти рослину.

Час пересаджувати. Пересаджувати орхідеї краще за все наприкінці відпочинку. Горщик потрібно міняти тільки тоді, коли по переднїй майже розвалюється тобто кожні два-три роки. Перед цим рослину інтенсивно поливають і залишають на три дні.

Підготувати свіжий грунт із кислою реакцією, наприклад, із торфу, шматочків кори, кокосових волокон. У контейнер (трішки більший за попередній) висипати 3-4-сантиметровий шар дренажу, у який переносять рослину. Орхідею обсипають грунтом і акуратно обтискають. Рослину ставлять на декілька днів у затемнене місце, не поливають, лише скроплюють листки. Потім ставлять на постійне місце.

Орхідеє надзвичайно витривалі, й завдяки цьому легко переносять транспортування, причому не тільки сіянці й поділені рослини, а й дорослі рослини з квітами. В дорозі вони можуть перебувати (спеціальноупаковані) до одного місяця.

Розмноження. Орхідеї розмножуються повільно, і в цьому – одна з причин високих цін на ці рослини.

В домашніх умовах розмножують ці рослини здебільшого вегетативно (частинами рослини), втому числі і поділом. Кожна поділка повинна мати не менш як три псевдобульбочки (пагінців, що утворилися на кореневих потовщеннях). Деякі види орхідеї при пересаджуванні самі розпадаються на самостійні рослини. Інші види можна розмножувати живцями. А такі орхідеї, як фаленопсис чи дендробіум, утворюють “діток”, які (після того, як у них з’являться корінці), просто відокремлюють і висаджують у свіжий субстрат. У фаленопсисів “дітки” іноді з’являються навіть на квітконосах.

Шкідники. Павутинний кліщ – тонка павутина обплітає листки рослини і бутони. Листки рослини жовтіють і сохнуть. Личинки павутинного кліща майже невидимі. З’являються у сухих теплих приміщеннях.

Розмноження кліщів можна зупинити, скроплюючи холодною водою нижню поверню листків три-чотири рази на день. Можна використати для скроплювання (згідно з інструкцією) такі засоби, як інтавир, фіговерм  чи карбофос. Щоб захистити рослину від захворювання на коричневу гниль, один раз на місяць її потрібно скропити мідним купоросом чи хлорокисом мід.