РІЗДВЯНИК – ЛЮМБЕРГЕРА зігокактус. Він виростає не в ґрунті, а воліє осідлати іншу рослину й жити, харчуючись вологою, що скупчується в їхній корі. Родом різдвяник із Бразилії, відповідно, у той час, коли в нас зима, там пік тропічного літа. От і в нас він уперто зацвітає саме в розпал бразильського літа. Цікавий цей зігокактус насамперед своїм незвичайним видом: у нього зовсім немає колючок і він не любить сонце й спеку, а дуже любить воду. Різдвяник не виносить прямих сонячних променів. Помірна кімнатна температура 18-20°С (не нижче 15 градусів) цілий рік, рясний полив, обприскування, регулярні підгодівлі добривом для кактусів – от все необхідне для його здорового розвитку.

Для висаджування різдвяника виберіть широкий неглибокий посуд. Саме ширина посуду дає вирости пишному гарному кущу, а тіснота стимулює цвітіння (у неглибокому широкому горщику дві ці умови дотримані). Ґрунт краще скласти самому: 1 частина звичайного універсального ґрунту +1 частина суміші із дрібного керамзиту (можна потовкти великий), листової землі, роздробленої шкаралупи волоського горіха й товченого деревного вугілля. На дно викладаємо шар дренажу з керамзиту, потім отриману суміш. У неї не завадить відразу додати калійно-фосфорних добрив з високим вмістом фосфору для стимуляції цвітіння. До цвітіння різдвяника найкраще підготувати рослину заздалегідь.

З початку вересня переведіть кактус на особливі умови догляду, полив скоротіть до мінімуму, обприскування припиніть, і температуру бажано витримувати знижену. У таких умовах протримайте його приблизно місяць, потім повільно повертайте рослину на колишній режим догляду, збільшіть почніть обприскування й акуратні підгодівлі. У цей період відбувається закладання бутонів – найвідповідальніший час.

Виберіть постійне місце проживання кактуса, поставте й не торкайтесь його до кінця цвітіння, не треба його крутити, переставляти. Таким методом досягнете найпишнішого й найтривалішого цвітіння. Виростити нову рослину просто, достатньо відокремити кілька пагонів, підсушити їх на повітрі впродовж 2-3 днів і вкоренити в приготовлений ґрунт, суміш якого описана вище. Можна діяти й всім відомим способом: спершу дати пагінцям пустити корінь у воді, а потім висаджувати. Краще по кілька (5-6) гілочок відразу, щоб кущ вийшов пишнішим.

Поливати необхідно рясно, але обережно, не допускаючи переливу, у цьому допоможуть правильний дренаж і деревне вугілля в ґрунті. Якщо кактус став млявим, листя м’яке, втратило пружність, мабуть, ви його заливаєте. Необхідно реанімувати різдвяник: якщо залили й просушити в короткий період немає шансів, пересадіть, забезпечивши гар-ний дренаж. Інший варіант: витягти з горщика і, обгорнувши в газети, підсушити землю й корінь упродовж декількох днів.