Віола

віола

Ми називаємо їх братчиками, росіяни “анютиными глазками”, наукова назва — фіалка триколірна , або віола. Найпопулярнішою серед квітникарів є віола Віттрока.

Я люблю братчики за те, що вони квітують одними з перших навесні, а також за широку палітру барв та їх поєднання: фіолетові з жовтим, помаранчеві з бордовим, білі з блакитним, а ще всі відтінки червоного, синього та навіть чорного. Форма квітки нагадує фіалку, лише є набагато більшою — діаметром до 7 см. Великоквіткові гібриди — результат копіткої праці селекціонерів.

У центрі квітку часто прикрашає пляма оригінальної форми з “рисочками”, ніби віями. Неначе й справді квітка весело роззирається довкола. Ця фіалка досить тіньовитривала культура. Однак, якщо посадите в затінку, цвітіння буде менш рясним, квіти дрібнішими, не настільки яскравими. Проте матимете іншу перевагу: братчики довше тішитимуть квітками. На сонці ж період цвітіння буде коротшим. Тому варто посадити на обійсті багато кущиків у різних місцях.

Братчики гарно виглядають уздовж доріжок, як бордюрні рослини. Комбінують у квітнику з тюльпанами, нарцисами, маргаритками, незабудками, мускарі. Яскравим акцентом є ці квіти на альпійських гірках. Прекрасно віола виглядає у вуличних вазах, тому нею ще й часто прикрашають балкони, тераси.

віола

Ця рослина надає перевагу родючим і вологим суглинкам. На бідних, сухих, піщаних грунтах квіти віоли швидко дрібніють, особливо велико-квіткових сортів. Також не слід висаджувати братчики в низинах, де застоюється тала вода. Коріння може підгнивати, і рослина загине. Натомість у посуху квіти треба регулярно поливати і підживлювати комплексними мінеральними добривами, що містять азот, калій, фосфор і мікроелементи, розчинивши їх у воді. На 1 квадратний метр достатньо по 20 г аміачної селітри і суперфосфату. Підживлення сприятиме довшому цвітінню.

Продовжує цвітіння віоли вчасне видалення відцвілих квіточок. Інакше достигання насіння гальмує цвітіння, а потім братчики швидко відмирають. Тому ретельно зривайте ті квіти, що вже відцвіли.

Братчики  популярними завдяки своїй особливості — легко приймаються при пересаджуванні у квітучому стані. Мало є саме таких рослин. Щоб тішили братчики цвітом улітку, насіння на розсаду треба висіяти в лютому у скриньки в квартирі. Майте на увазі, що насіння віоли надзвичайно дрібне, тому його сиплять по поверхні пухкого вологого грунту, зверху притрушуючи тонким шаром землі. Перші 1 — 2 тижні контейнер має стояти у теплому (до 20 градусів) і темному місці, наприклад, біля батареї. Коли з’являться сходи, ящик треба поставити на світло при температурі 10 градусів (наприклад, на зашкленому балконі). Через три тижні саджанці пікірують в одноразові скляночки. А на початку травня пересаджують у відкритий грунт.

Для цвітіння ранньої весни насіння фіалки висівають у середині липня. Для цього треба заповнити ящики пухкою землею, посіяти негусто зернята. Тепер треба зберігати у вологому і темному приміщенні, наприклад, у підвалі, який добре провітрюється. Сходи з’являються через 6 —14 днів. Тепер ящики треба винести на відкрите повітря і тримати в затінку, постійно поливаючи та обприскуючи. Пересихання і загибель розсади — найімовірніша загроза в цей період. Через 2 — 3 тижні після сходів, коли рослини матимуть по 3 — 4 листочки, братчики треба пікірувати в окремі горщечки або пластикові склянки. Наприкінці серпня — на початку вересня їх можна пересадити на постійне місце у квітник на відстані 20 — 25 см між рослинами. Сіють братчики влітку для того, щоб рослини встигли добре розвинутися до настання осінніх холодів, але не зацвіли. Якщо ж починають цвісти, то квіти треба прищепнути, аби сила рослини йшла на вкорінення.

Ця культура добре переносить морози, навіть до ЗО градусів. Проте на зиму рослини варто вкрити лапником чи агроволокном. А можна пересадити у теплицю, якщо є, і у квітник висадити ранньою весною. Віола, перезимувавши, зацвіте з настанням перших теплих днів. Таким чином розмножують братчики продавці розсади. Можна спробувати і вегетативний спосіб розмноження. Для цього у травні-червні з кущиків зрізати кінцеві зелені пагони з 2 — 3 вузлами. Живці висадити у затіненому місці щільно один біля одного на глибину не більш як 0,5 см, рясно полити. Приблизно через 3 — 4 тижні у живців розвивається коріння.

віола

Догляд живців полягає у регулярному поливанні. При ранньому живцюванні братчики, що виросли із живців, зацвітають улітку або на початку осені, а при пізнішому — навесні наступного року. Таке живцювання не шкодить материнській рослині (якщо брати не більш ніж 5 — 6 живців), а навпаки, омолоджує її, не дає кущикам сильно розростатися на шкоду цвітінню.

На завершення хочу сказати, що братчики — одна з найбільш вдячних рослин. Посадити готову розсаду може і той, хто ніколи не цікавився рослинами і не має часу їх доглядати. Попри все, віола усю весну тішитиме господаря яскравими та барвистими квітами.

, , ,


Новини від партнерів:

  1. Коментарів немає

Ви повинні увійти щоб залишити коментар.