Тригонела – трава для грибників

Останні роки все частіше засоби масової інформації повідомляють сумну статистику отруєнь грибами у весняний та літньо-осінній періоди. Але це не зупиняє шанувальників “грибного полювання” знову і знову вирушати лісу та придорожних лісосмуг з козубцем, вважаючи себе великими знавцями грибів. Повертаються задоволені успіхом, а через деякий час.. трагедія – отруєння грибами.

А чи хотілось би вам бути на їх місці? Звичайно, відповідь однозначна: “Ні!” Тоді радимо зважити на нашу пропозицію.

Природа багатогранна і, якщо ви неперевершений прихильник грибів, можна відшукати рослини, які здатні вгамувати вашу грибну жагу без ризику для здоров’я і, навіть, життя. Маловідомі нетрадиційні пряно-ароматичні культури останнім часом набувають все більшого поширення. До таких рослин відноситься і тригонела, яку ще називають гуньбою голубою, пажитником голубим або грибною травою, оскільки вона має своєрідний аромат, що нагадує запах сушених грибів. Особливо цінується тригонела у народів Закавказзя, де її широко використовують як пряність, яка надає неповнорного смаку та грибного аромату підливам до каш, картопляним та овочевим пюре, різним супам, борщу і ін. До речі, знаменита приправа хмелі-сунелі також має в своєму складі тригонелу. Її використовують в харчовій промисловості – порошок з насіння додається при виготовленні сирів і приправ.

Має тригонела і лікувальні властивості, поскільки до її складу входить багато вітамінів та інших біологічно активних речовин, необхідних для людського організму.

Стебла рослини з задоволенням поїдають домашні тварини. Якщо до раціону дійних корів додавати тригонелу, жирність молока збільшується. Вона ще й чудовий медонос, в пору цвітіння для бджіл це предмет особливого задоволення та джерело вагомих взяток.

Тригонела – однорічна трав’яниста рослина із роду бобових – зовні нагадує люцерну з прямим гіллястим стеблом висотою 40-60 см. Листя овально-видовжене, по краях гострозубчасте. Суцвіття густе, кулясте, світло-блакитного кольору, а плід – біб ромбоподібної форми довжиною до 2 см, в якому розміщено до 4-х насінин, які і мають найбільшу господарську цінність. До родючості грунту рослина невибаглива, але краще росте на підживлених, добре освітлених ділянках.

Насіння висівається в другій половині квітня у відкритий грунт на глибину 1,5-2 см на відстані 8-10 см з міжряддями до 30 см. Сходи з’являються на 8-10-й день. Особливого догляду рослини не вимагають. За вегетаційний період бажано провести 1-2 розпушування з одночасним видаленням бур’янів. При потребі – прополоти. Це дасть вам задоволення: рослини, погойдуючись, зтрушують квітковий пилок і грядка заповнюється густим запахом грибів. Додайте трішечки фантазії і складеться відчуття, що ви потрапили з козубцем до осіннього грибного лісу.

В серпні визріває насіння. Зібрані в своєрідні шишки боби стають жовтими, а насіння в них – світло-коричневим. Щоб мати насіння для посіву в наступному році, необхідно зрізати квітконіс з бобами, коли вони побуріють. Їх слід досушити, обмолотити, очистити від домішок і зберігати в паперових пакетах при кімнатній температурі. Насіння зберігає схожість 4-5 років.

Для отримання пряної грибної приправи верхівки рослини слід зрізати при молочно-восковій стиглості бобів (в цей час вони мають максимальний аромат). Зрізані квітконоси слід досушити в тіні, обмолотити, очистити насіння, ще раз добре просушити, перемолоти в кавомолці і зберігати в щільно закритому скляному посуді. При потребі – відкривайте, набирайте пучку порошку і додавайте до страви – смак і аромат чарівні і, головне, безпечні для здоров’я: за десяток років вживання у нас не було і натяку на отруєння. Крім того, тригонела, як і інші бобові рослини, збагачує землю азотом і є добрим попередником для інших рослин. Отже, ми впевнено можемо рекомендувати до вирощування та споживання тригонели – грибної трави.

Сайт автора: інтернет-магазин фіалок – senpolia-tanya.kr.ua (каталог-продаж-поради)

Городники-аматори Тетяна та Леонід Романські
Надруковано:  “Нова газета” №24 від 1.09.2000 р.
“Селянська газета” №27 від 12.07.2002 р.
“Селянська газета” №34 від 20.08.2004 р.
“Газета для жінок” №45 від 8.11.2007 р
“Діло хазяйське” №19 від 8.05.2008 р.

,


Новини від партнерів:

  1. Коментарів немає

Ви повинні увійти щоб залишити коментар.