Бамія–не з БАМу

Cеред малопоширених овочевих культур, які часто називають екзотами, є більш-менш відомі і зовсім незнані. До таких рослин можна віднести артишок, вігну, жминду, ангурію, чуфу, момордику, мангольд, тладіанту та багато інших рослин. На жаль, небагато найдеться городників, які знають і вирощують бамію. Декому з них здається, що вона належить до капризних екзотичних новинок в той час, коли ще в минулому тисячолітті її вирощував А.П.Чехов і не в Криму, а в Підмосков’ї, де клімат більш несприятливий, ніж в Україні.

Ця незнайомка з Південної Африки і має надто багато різноманітних назв: бамія, бхінді, гібіск, гомбо, куйабо, окра. У нас в Україні вона прижилась як бамія, хоч ніякого відношення до сибірського БАМу не має, або гібіск їстівний. На своїй батьківщині, в тропіках та субтропіках бамія вирощується як багаторічна культура і відома, наприклад, в Єгипті ще за 2000 років до н.е. Зараз вона поширена в Нідерландах, Франції, Туреччині, Південній Америці і культивується як однорічник, а за харчовими властивостями близька до спаржевої квасолі.За зовнішнім виглядом рослина нагадує бавовник і має висоту від 30 до 200 см в залежності від сорту. Листки великі, на довгих черешках, 5-7 лопатеві, опушені. Розміщені в пазухах листків великі, поодинокі, жовто-кремові квітки мають привабливий вигляд, але тримаються тільки один день і відразу ж на їх місці з’являються маленькі плоди – багатонасінні коробочки, що виростають завдовжки від 10 до 30 см, шириною 5-6 см, і мають всередині 20-50 штук круглих, темнозелених, оливкових чи темно-сірих насінин.

Бамія – тепло-, волого-  та світлолюбива рослина, хоча може спокійно витримувати і короткочасну засуху. Добре почуває себе тільки на легких та збагачених грунтах на ділянках, які хорошо освітлені. Оптимальною температурою для вегетації рослини можна вважати 25°С.

Висівати насіння у відкритий грунт рекомендується в той же період, що і баштанні культури на глибину 2-3 см. При температурі 18-22°С  сходи з’являються через тиждень, а при 12-15°С – через 2-3 тижні. Рослини ростуть швидко і з середини липня починають цвісти і плодоносити. Для утворення бічного гілкування та прискорення плодоношення верхівку молодих рослин бажано прищипнути. З подякою бамія відгукується на підживлення до цвітіння розчином попелу (200 г на 10 л води). Розсадний метод вирощування бамії для подовження періоду плодоношення можливий, але ми не практикуємо, поскільки вона має стрижневий корінь і для безболісного приживлення пересадку потрібно проводити разом з грудкою землі дуже обережно.

Поява на рослині перших квіток повинна бути сигналом того, що необхідно уважніше стежити за розвитком плодів, адже найбільшу харчову цінність мають 3-5-денні зав’язі довжиною 4-5 см. Перерослі плоди грубіють і стають майже неїстівними, тому їх збір бажано проводити щоденно. Зберігати плоди можна протягом 2-3 діб в холодильнику при температурі 2-4°С. Зібрані плоди використовуються для приготування перших та других страв. Їх споживають сирими, готують з них супи, салати, соуси, тушкують та запікають з яйцями. Їх можна заготовляти на зиму в сушеному, замороженому та консервованому вигляді. Молоде насіння успішно може замінювати зелений горошок, а з дозрілого можна приготувати дієтичний кавовий напій відмінного смаку “Гомбо”.

Молода зав’язь бамії містить біля 1,9% цукрів, 1,7% білкового азоту, 0,5% жиру, 1,0% пектинових речовин, 22-45мг% аскорбінової кислоти, а ще каротин та вітаміни групи В. Наявність в плодах великої кількості слизистих речовин дає можливість віднести її до цінних лікарських рослин для хворих на гастрит та виразкову хворобу шлунка та дванадцятипалої кишки.

Бамія здавна використовується як лікарська рослина в народній медицині. Відвар їз її плодів вживається при простуді та кашлі, а також як сечогінне. Бамія добре відновлює сили після тяжкої фізичної праці та довготривалої хвороби, підвищує статеву потенцію. Подрібнені до білого порошку корені вважаються кращими ліками від кашлю (навіть ефективніше від коренів алтеї лікарської).

Свіжевська Тетяна
Україна, м. Кіровоград
Сайт автора: інтернет-магазин фіалок – senpolia-tanya.kr.ua (каталог-продаж-поради)


Новини від партнерів:

  1. Коментарів немає

Ви повинні увійти щоб залишити коментар.