Огірковий “їжачок” – ангурія

Всім городникам добре знайомі огірки українські і російські, голандські і чеські, але якщо їх запитати про огірок антильський, то не багато з них зможуть сказати, що мова йде про ангурію, батьківщиною якої є Антильські острови (зокрема, Куба).

Природа наділила ангурію здатністю одночасно бути і декоративною і корисною рослиною. Паркан чи альтанка, увінчані багаточисельними довжелезними (до 4-5 метрів) ліановидними стеблами з ажурними листками, що за формою нагадують кавунні, густо засіяні порівняно великими жовтими квітками, мають чаруючий вигляд, потопаючи в морі зелені і квітів.

Але ж неповторним видовищем є і плоди – яскраво-зелені округлі огірочки, покриті м’ясистими шипами, в основі яких чітко виділяється біла окантовка. Вони чудовими прикрасами звисають на довгих міцних плодоніжках. Екзотичні плоди ангурії їстівні і ні за смаковими якостями, ні за запахом не поступаються нашим звичним огіркам. Але ж вони ніколи не бувають гіркими, а зрілі плоди можуть зберігатись дуже довго. Залишені на насіння плоди не псуються і в кімнатних умовах більше двох місяців. Антильські огірочки можна споживати сирими, можна солити, маринувати і консервувати на зиму. Неповторно оригінальний вигляд має банка зі звичайними огірками, серед яких видніється 3-5 антильських зеленців.

Розмножується ангурія насінням та черенками (живцями). На насіння бажано залишати самий перший огірок, прищипнувши пагін над ним. Насіння схоже на огіркове, але має менші розміри.

Оскільки ангурія відноситься до південних рослин, то вирощувати її краще з розсади. Перед висівом насіння необхідно біля 10 діб прогріти при температурі 40°С, потім замочити в стимуляторі росту на 12 годин, загорнути в марлю або в туалетний папір і поставити в тепле місце, зволожуючи кожного дня. Насінини, які проклюнулись, висаджуються в торф’яні або паперові стаканчики на глибину 8-10 мм в першій половині березня.

Для нормального розвитку розсади необхідно підтримувати температуру 23-27°С, постійно поливати і подовжувати день підсвічуванням, особливо в похмурі дні. У відкритий грунт розсаду слід висаджувати, не оголюючи корінці (разом з грудкою землі), в травні, коли нічна температура буде не нижче 14°С, бо при нижчій рослина може загинути.

Добитись, щоб ангурія зацвіла і утворила зав’язь в холодне і дощове літо, непросто, але можливо. Для цього розсаду на грядці слід прикривати плівкою. Плоди формуються і дозрівають лише тоді, коли тепло і сухо, тому на день грядка звільняється від покриття, а на ніч та в дощову погоду – накривається. Холодна дощова погода може змістити період цвітіння аж на вересень, а достигання плодів – на початок жовтня, тому в серпні плівку бажано знімати лише для поливу, підживлення та запилення квіток вручну або комахами, для принаджування яких не завадить розставити кілька баночок з цукровим сиропом.

Ангурія відноситься до світлолюбивих рослин, тому висаджувати її необхідно подалі від інших плетистих рослин і не густо (70х70 см), щоб ліани не затіняли одна-одну. Грядки бажано розміщувати на відкритому місці.

Антильські огірки цвітуть і добре плодоносять тоді, коли рослини освітлені цілий день. Тільки такі умови сприяють формуванню жіночих квіток. Якщо ж грядка заросла а із стебел утворилась “подушка” (як у плюща), то для стимулювання інтенсивного цвітіння необхідно видалити зайві пагони.

Для зацікавлених сусідів або для збільшення врожаю можна відщипнути боковий пагінець довжиною до 15 см, видалити два нижніх листочки, поставити на одну добу в стимулятор росту і потім висадити на постійне місце, накривши скляною банкою. Через два тижні живець вкоріниться і вже нова рослина піде в ріст.

Овочівники – аматори Тетяна та Леонід Романські.
Надруковано:  “Нова газета”  №20 від 4.08.2000 р.
“Селянська газета”  №26 від 27.06.2003 р.
“Газета для жінок”  №45-46 від 9.11.2006 р.
“Наша земля” №35 від 15.09.2007 р.
“Діло хазяйське” №43 від 25.10.2007 р.


Новини від партнерів:

  1. Коментарів немає

Ви повинні увійти щоб залишити коментар.