Вігна – не квасоля і не горох

Отже, вігна ноготкова, або циліндрична (це абсолютний переклад її латинських назв) – не квасоля і не горох, а особлива рослина із родини бобових родом із Центральної Африки (не з Америки як звичайна квасоля). Зовні вона схожа на виткі форми квасолі: має трійчасті листки і довгі виткі стебла, тільки в квітках лодочка (дві нижні пелюстки) не закручена спірально, як у квасолі. Насіння зустрічається різне за кольором, розміром і формою.

Вігна має багато різних форм. Одні з них – з дуже рясними, але короткими стручками, вирощуються як зернові; особливо ціняться світлонасінні форми: їх світле зріле насіння більш ніжне, швидше розварюється і легше засвоюється, ніж у звичайної квасолі чи гороху, і вміщує 24-28% білка, 48-56% крохмалю та 1,5% жиру.

Але більш відомі надзвичайно ефективні форми з довжелезними (до 1 метра) стручками, які не мають волокон в лусках. Якраз їх і плутають із спаржевими формами квасолі звичайної, у якої, проте, стручки ніколи не сягають такої довжини! Зустрічаються і напіввиткі та кущові форми.

Деякі форми вігни ми вирощуємо вже біля п’яти років, протягом яких ця дивовижна рослина не перестає нас радувати і дивувати своїми стручками. Звичайно ж, не відірвати очей від вігни японської форми, яка за сприятливих погодніх умовта належного догляду радує стручками довжиною до 1 метра, але її недоліком, з точки зору господарки, слід вважати колір зерен – вони матово-чорні. Американські форми мають світло-кремовий колір зерен, але їх стручки виростають довжиною тільки до 30 см, а корейська – кущова, рання, дрібні зерне кольору кави з молоком розташовані в тоненьких стручках довжиною до 40 см.

Заслуговує уваги і китайська форма вігни, стручки якої досягають довжини 50 см. В кожному з них може розміщуватись до 25 циліндричних зерен, які в зеленому вигляді можна вживати в їжу прямо з рослини. Особливо зелені солодкі зерна полюбляють діти і з задоволенням їдять замість зеленого горошку. Зрілі зерна мають коричневий колір. Сама рослина дуже декоративна і може прикрасити альтанку, перголу чи навіть паркан, стрімко збираючись по опорі, іноді більше 10 см за добу, на висоту 5 і більше метрів. Тільки осінні заморозки зупиняють її вегетацію, за період якої одна рослина може подарувати своєму господарю до 3-4 кг зерен.

Агротехніка вігни витких форм аналогічна агротехніці виткої квасолі на опорах, про яку ми детально розповідали в матеріалі “Шанувальникам грибів та кави”. Слід застерегти, що висівати зерна вігни у відкритий грунт необхідно при настанні сталої теплої погоди (температура повітря не нижче 15°С) з таким розрахунком, щоб сходи не потрапили під дію травневих заморозків. Допустимим є вирощування вігни 3 30-35-денної розсади, яка висаджується після гарантованого відходу пізніх травневих заморозків.

І не забудьте на насіння залишити найдовші і найбільші стручки, забезпечивши їм висихання на рослині. Адже, ми впевнені, хто один раз посадить вігну, той буде вирощувати її щорічно. Вигода від неї безсумнівна: по-перше, займає мало місця, по-друге, має феноменальну врожайність і, по-третє, при зберіганні стиглі зерна вігни практично не пошкоджуються шкідниками.


Городники-аматориТетяна та Леонід Романські.

Надруковано:  “Нова газета” № 1 від 5.01.2000 р.
“Селянська газета” № 26 від 5.07.2002 р.
“Селянська газета” № 5 від 4.02.2005 р.
“Діло хазяйське” №50 від 13.12.2007 р.

Сайт автора: інтернет-магазин фіалок – senpolia-tanya.kr.ua (каталог-продаж-поради)


Новини від партнерів:

  1. Коментарів немає

Ви повинні увійти щоб залишити коментар.