Суниці

Суниця – найпопулярніша ягідна культура, що вирощується майже у всіх на городах. Підготовка ґрунту

З чого ж почати? Питання з числа вічних, але в цьому випадку воно вирішується просто. Почніть з підрахунків необхідної кількості маточних кущів. З однієї рослини суниці можна отримати 30-50 розеток. Отже, для початку достатньо мати 20 рослин, від яких можна отримати 600-1000 розеток. Цього цілком достатньо, щоб закласти ягідник площею 1,5-2 сотки за схемою 90×25 см.

Підготуйте грядку для посадки маточних рослин. Ще з осені перекопайте її, але грудки не розбивайте, за зиму вони самі розпадуться. Між іншим, і шкідники, якщо вони є, загинуть. При весняному перекопуванні ретельно розбивайте грудки, якщо буде потрапляти на очі коріння бур’янів, особливо таких, як пирій, осот, кінський щавель, кульбаба – обов’язково вибирайте. Чим ретельніше виконаєте весняні роботи, тим легшим буде догляд влітку і більше утвориться розеток кращої якості.

Посадка і догляд

Рослини висаджуйте в один ряд через 30-40 см. Міжряддя залишайте шириною не менше -40 см. Ці ділянки знадобляться для розміщення вусів. Висаджуйте рослини так, щоб коріння не загиналось догори, а точка росту (сердечко) не була засипана землею. Якщо є перегній, можна внести дві-три жмені під рослину і трошки деревного попелу, добре все перемішати.

Перед посадкою коріння саджанця до сердечка занурюють в глиняний розчин консистенції рідкої сметани, в якому розчинений коров’як. Завдяки цьому швидше і краще укорінюється розсада. Як закінчите посадку – рясно полийте рослини. Слідкуйте, щоб коріння при цьому не вимилось, а сердечко не запливло ґрунтом. Після цього замульчуйте поверхню перегноєм або компостом.

Догляд звичайний. Поливайте в міру, після кожного поливу чи дощу рихліть землю, бо корінню потрібна не лише вода, а й повітря. Бур’яни знищуйте одразу, не чекайте коли вони виростуть. Квітконоси видаляйте без жалю і жодних сумнівів, не орієнтуйтесь на урожай ягід, бо це суттєво знизить вихід основної продукції – розеток. Вуса рівномірно розкладайте.

Розмноження

При гарному догляді за молодими маточниками розсаду одержують, починаючи з третьої декади липня. Стандартною для посадки на постійне місце вважається розсада, яка сформувала коріння довжиною 6-8 см, а надземна частина має не менше двох-трьох зелених листків на коротких черешках і добре розвинуту верхівкову бруньку. Слабшу розсаду відділяю від маточних рослин і висаджую на дорощування в «дитячий садок» – окрему підготовлену і удобрену грядку. Після дорощування роз-саду з грудкою землі переношу на постійне місце. Не всі розетки, утворені на одному вусі, добре вкорінюються. Тому значну кількість невкоріненої розсади (іноді добру половину) бракують, втрачають інколи нові, дуже дефіцитні сорти. Щоб зменшити кількість браку, невкорінені розетки не розрізую, а залишаю на вусі разом з першою укоріненою рослиною. Закладаючи нові плантації, укорінені розетки висаджую за звичайною технологією, а невкорінену розетку із вусом витягую вздовж ряду, пришпилюю, або злегка присипаю землею. Дбайливий догляд сприятиме швидкому приживанню кущів і забезпечить їх високу врожайність наступного року. До того ж, використовується вся розсада, зменшуються трудові витрати на закладання нових насаджень.

Буває так, що треба рихлити міжряддя, а розсада суниці, особливо розетки третього-четвертого порядку, ще не доросли до стандартних розмірів. Якщо це цінний сорт, а садити на дорощування ніде, я поступаю так. Викопую розетки з невеликою грудкою землі. Дно і стінки пластмасових ящиків з-під фруктів застеляю старим агроволокном (воно не дає висипатися тирсі та пропускає зайву вологу). Можна застеляти ящики старою тканиною, картоном, або навіть використаними мішками з-під цукру чи муки. На дно ящиків насипаю кілька сантиметрів вологої тирси і розміщую розсаду. Зверху розетки присипаю вологою тирсою, слідкуючи, щоб не була засипана точка росту. Ящики розміщую в гарно освітленому місці. Рясно поливаю і вкриваю агроволокном. Так розсада може і зимувати. Весною її можна висадити на постійне місце або реалізувати.

Найкращий час для садіння суниці – друга половина літа – середина вересня, або рання весна, як тільки саджанці почнуть рости. Цінною особливістю суниць є їхня скороплідність. Посадивши розсаду в кінці літа, вже наступного року можна збирати гарний урожай, навіть цьогорічні весняні посадки можуть дати ягоди. Суниця – дуже врожайна культура, рентабельність вирощування при вмілому господарюванні становить не менше 75-100%, але в значній мірі це залежить від сортового складу.

Сортів сунищ в світі не десятки, навіть не сотні, і кожний рік з’являються все нові. Який сорт обрати, щоб отримати ранній гарантований врожай транспортабельної ягоди з високими смаковими якостями? Особисто я займаюсь вирощуванням суниці багато років, почала з районованих місцевих сортів, багаторазово перевірених у нас на Буковині, але врешті- решт зупинилась на сортах Хоней та Ерос.

Хоней - ранній американський сорт, плоди великого розміру (30-40 г), темно-червоного забарвлення, з сильним блиском. Стійкий до хвороб листя, середньостійкий до сірої гнилі та хвороб кореневої системи. Морозостійкість висока. Переваги – ранній і високоврожайний, плодоносить у травні- червні.

Ерос - англійський сорт, стійкий до хвороб. Перші стиглі ягоди з’являються на тиждень пізніше, ніж у Хонея. Ягоди дуже великі (до 60 г), оранжево-червоні, блискучі, приємного солодко-кислого смаку, ароматні, зі смаком лісової суниці, транспортабельні. При вирощуванні з використанням чорної плівки на крапельному зрошенні деякі ягоди були з кулак. Іноді, щоб підкреслити багато переваг, використовують фразу «три в одному». Про сорт Ерос з власного досвіду скажу: «п’ять в одному», адже він дуже смачний, крупноплідний, транспортабельний, довго зберігає привабливий товарний вигляд, доволі стійкий до хвороб.

Ці сорти добре ростуть і плодоносять тільки на сонячному місці. Для розмноження завжди відбираю рослини, де зав’язуються найкрупніші ягоди. Підготовка грядки звичайна. Мінеральні добрива, перегній і деревний попіл вношу в мінімальних кількостях. А далі все, як звичайно: ранньовесняне підживлення, мульчування ґрунту (соломою, листям, газетами, журналами, старими картонними коробками, старою чорною плівкою, тирсою, сухою травою), підживлення після збору урожаю, розпушування грунту одночасно з прополкую бур’янів, скошування старого листя одразу після збору урожаю (але не восени!). Зазвичай посадки суниці старші за дворічні не держу хоч і можна залишити рослини на третій-четвертий рік. Якщо вам треба швидше розмножити сорт, посадіть рослини рідше і не допускайте потрапляння на маточну грядку вусиків інших сортів. Часто рекомендують використовувати для розмноження тільки першу-другу розетку. Це виправдано, якщо ви захочете одержати від молодих посадок максимальний урожай в перший рік. Розетки третього порядку в перший рік плодоносять слабше (але ви одержите більше розсади), а через рік всі рослини вирівняються в своєму розвитку.

 

Марущак Лариса

м. Виноградів, Закарпатська обл.

газета”Сільський вісник”


Новини від партнерів:

  1. Коментарів немає

Ви повинні увійти щоб залишити коментар.